CİLT GENÇLEŞTİRME (Skin Rejuvenation)

cilt-genclestirme2Yaşımız ilerledikçe cildimizde değişmekte ve bir takım estetik problemler ortaya çıkmaktadır. Kırışıklıklar artmakta deri rengi ve gerginliği bozulmaktadır. Son yıllarda kozmetik ve estetik amaçlı özel Erbium YAG Lazer uygulamaları ile bu problemler oldukça başarılı şekilde çözüme kavuşmaktadır.

Özel Başakşehir Tıp Merkezi Dermatoloji polikliniğinde cildimizin sağlığını ve görünümünü olumsuz etkileyen ve estetik problemler için en son teknolojik uygulama olan Erbium YAG Lazer ile tedavi programları yapılmaktadır.
Klinikte tıbbi ve estetik lazer uygulamaları; Asclepion MCL31 Er:YAG (Erbium YAG) Laser (Asclepion Laser Technologies) cihazı ile yapılmaktadır.

Erbium YAG lazer genel olarak aşağıdaki durumlarda kullanılmaktadır.

Ayrıntılı bilgi için bakınız;
http://asclepion.com/

Ayrıca birkaç farklı hastada yapılan yüz uygulamaların örnekleri için lütfen bakınız.

Cilt yaşlanmasının tedavisinde Erbiyum YAG lazerin yeri nedir?

Erbiyum YAG lazer cildin üst tabakasını nazikçe buharlaştırarak soyan ve yenileştiren modern bir lazer sistemidir. Esas olarak 2005 yılında kullanılmaya başlandı. Aynı anda kademeli olarak 1,3 cm2‘lik bir alana, 250 mikron çapında, 169 adet lazer ışını uygulamasıyla cildi soymadan, ciltte mikro kanallar açılarak, cildin alt katmanlarına inilebileceği gösterildi. Bu yöntem ile cildin sadece belli bir kısmı lazer ışığına maruz kalmakta, delikler arasında kalan bölgeler ise zarar görmemektedir.

cilt gençleştirmeEr-YAG lazer cildin hem üst hem de alt tabakalarında derine inerek delikler açar. Ciltte oluşan çok küçük ancak derin lazer yaraları vücudun başka bölgelerinde oluşmuş yaralar gibi daralarak iyileşir ve cildin düzelmesini sağlar. Aynı zamanda bu durum, yoğun kollajen oluşumunu tetiklenmekte, bu da cildin gerginleşmesine ve elastikiyetinin artmasına, sıkılaşmaya, gençleşmesine neden olur. Böylece cilt kendisini hızlıca ve yeniden inşa eder.

Erbium YAG Lazer ile tedavi programlarının faydaları nelerdir?

Yeni kollajen oluşumu, hücrelerin yenilenmesini uyarılması, çatlakların azaltılması, kırışıklıkların azaltılması, ciltte sıkılaşma, toparlama, cildin aydınlanması, sivilce çukurlarının küçültülmesi, cerrahi veya cerrahi olmayan izlerin azaltılması gibi faydalar sağlayarak cildi yeniler.Before-And-After

Erbium YAG Lazer ile tedavi programları kaç seans uygulanır?

Cilt yenilenmesinde ortalama 3 ile 6 seans arası uygulanabilir. Seanslar arasında hastanın durumuna göre 4 ile 6 hafta olur.

RenewErbium YAG Lazer ile tedavi programları işlemi ağrılı mıdır?

Genellikle ağrısız olmakla birlikte İşlem sırasında hafif bir yanma hissi, sonrasında uygulama yapılan bölgede kızarıklık ve hassasiyet oluşabilir. Hassasiyet 7–10 saat içinde tamamen geçer. Bazen lokal anestezik krem uygulanabilir.

Erbium YAG Lazer ile tedavi programları ile düzelme ne zaman olur?

İşlem sonrası kızarıklık ve hassiyet 24–48 saat içinde kaybolur. 48 saatin sonunda da çok hafif bir kabuklanma meydana gelir. Kabuklanma da 24–36 saat içinde kaybolur. Ancak bazan da bir hafta süren kızarıklık kabuklanma olabilir, sonrası cilt normale döner.

Erbium YAG Lazer zararlı mıdır?
Hayır. Lazer ışığının cilde etkisi 3-4 milimetreyi geçmez. O yüzden herhangi bir zararı yoktur.

Erbium YAG Lazerin herhangi bir riski var mıdır?
Tecrübeli hekimler tarafından uygulanıldığında herhangi bir riski yoktur.

Skin-RejuvenationErbium YAG Lazer başka alanlarda da kullanılabiliyor mu?

Evet. Jinekolojide yaygın olarak yıllardır güvenle uygulanmaktadır. Genel olarak Kadın hastalıları bölümünde şu ana durumlar için yapılmaktadır.
Jinekolojik beyazlatma, (bikini bölgesi ve/veya koltukaltı) vaginal, vulvar whitening, axiller whitening
 Vaginal sıkılaştırma, vaginal tightening
• İdrar kaçırma; stres inkontinansı.
• Menapoz dönemi; Vajinal kuruluk (atrofik vajinit)
Cilt kırışıklığı ve yaşlanma nedenleri ve belirtileri nedir?

Cildimizi yaşlandıran başlıca faktörler güneş ışınları (uva ve uvb), sigara, stres, sağlıksız çevre koşulları ve beslenme şekilleridir. Cildin kollajen liflerinde azalma ve elastin liflerinde artma sonucunda deride kalınlaşma, kabalaşma, derin çizgilenmeler ve kahverengi renk değişimleri meydana gelmektedir

Cilt kırışıklığı ve ciltte yaşlanmayı engellemek için neler yapılabilir?

Düzenli ve sık güneş koruyucu kullanmak, düzenli olarak cildi nemlendirme, sigara kullanmamak, düzenli ve sağlıklı beslenme ve spor faaliyetleri faydalı olacaktır.