Rahat Bir Nefes Alın!

Burun tıkanıklığı görselBURUN TIKANIKLIĞI

Uzun süre devam eden burun tıkanıklığı, çocukların zeka gelişimini olumsuz yönde etkilerken, yetişkinlerde kalp hastalıklarına yol açabiliyor. Kişinin yaşam kalitesini bozan ancak pek çoğumuz tarafından ciddiye alınmayan burun tıkanıklığı gece uyku kalitesini kötüleştirerek uyku apnesi başta olmak üzere pek çok hastalığına neden oluyor. Uykuda solunum durması olarak da adlandırılan uyku apnesi sonucunda hipertansiyon, kalp ve damar hastalıkları, hafıza bozuklukları ve dikkat eksikliği gibi pek çok hastalığın görülme riski oluşuyor.

Burun Açıcı Damlalar

Kişinin yaşam kalitesini bozduğu ve değişik komplikasyonlara neden olduğu için burun tıkanıklıkları çok önemlidir. Özellikle kış aylarında geçirilen virüs veya bakterilere bağlı üst solunum yolları enfeksiyonlarında pek çok şikayetin yanı sıra burun tıkanıklığı da sıkça görülür. Bu şikayeti gidermek maksadıyla çeşitli burun açıcı damla ve spreyler, ayrıca oral dekonjestanlar kullanılmaktadır.Burada dikkat edilecek husus;özellikle burun açıcı sprey ve damlaların beş günden fazla kullanılması durumunda hastaların damlaya bağımlı hale gelecek olmasıdır. Tedavisi zor durumlara neden olabilir. Bu nedenle hekime danışmadan burun açıcıları kullanmak tehlikelidir.

Burun tıkanıklığının neden kaynaklandığını tespit ederek tanıyı koymak gerekiyor. Tanı noktasında hastayı iyice dinlemek şart. Rutin muayene dışında günümüzde kullanılan birçok yeni alet vardır. Bunların başında ise endoskop geliyor. Bu aletlerin eğilebilen, yumuşak olanları ile burun daha iyi tetkik edilebiliyor. Endoskopla muayeneyi tamamladıktan sonra kompüterize tomografi ya da burun içi basıncını ölçen özel cihazlarla tıkanıklığını nedenini ve yerini saptama yoluna gitmek en doğru yöntemdir. Burun tıkanıklığının tanısı konulduktan sonra tedavisi de günümüz şartlarında daha etkin olarak yapılmaktadır

Burun Tıkanıklığı Tedavisi

Burun tıkanıklarının tedavisi iltihap ve polip gibi durumlarda ilaçla yapılabileceği gibi, deviasyon ve geniz eti gibi durumlarda cerrahi olarak yapılır. Burun tıkanıklıklarına neden olan durumlar;

Özellikle çocuklarda geniz eti ve bademcik büyümeleri, Septum Deviasyonları, Nasal Polipler (Burun içinde Etmoid bölge dediğimiz alanda daha fazla olmak üzere burnun tüm mukozal alanlarından çıkan selim karakterli,tekrarlayıcı kitlelerine verilen isimdir), Burun İltihapları, Tümöral Kitleler (Burun tıkanıklıklarının bir diğer nedeni tümörlerdi. Bunlar selim ve Habis olmak üzere ikiye ayrılırlar), Doğumsal Problemler (Burun tıkanıklığı yapan doğumsal anomaliler mevcuttur), Travmalara Bağlı Burun Şekil Bozuklukları (Burun kırıkları veya cerrahi travmalar sonrasında burun şekil bozuklukları ve burun tıkanıklıkları olabilir)