YÜZ YENİLEME (Face Resurfacing)

make-up-vs-cosmetic-surgeryLazer teknolojisinin olası gücü, günümüzde yüz kırışıklıklarını, sivilce izleri ve diğer izleri, cilt lekelerini tedavi etmekte kullanılmaktadır.

Skin resurfacing işleminde Erbium YAG lazer derinin güneş hasarlı üst bölümünü, yaşlanmış, hasarlanmış deriyi yeni ve pürüzsüz bir cilde dönüştürür.

Özel Başakşehir Tıp Merkezi Dermatoloji polikliniğinde yüz cildimizin sağlığını ve görünümünü olumsuz etkileyen ve estetik problemler için en son teknolojik uygulama olan Erbium YAG Laser ile tedavi programları yapılmaktadır.

Klinikte tıbbi ve estetik lazer uygulamaları; Asclepion MCL31 Er:YAG (Erbium YAG) Laser (Asclepion Laser Technologies) cihazı ile yapılmaktadır.

Erbium YAG lazer genel olarak aşağıdaki durumlarda kullanılmaktadır.

  • Yüz gençleştirme (Face Resurfacing), kırışıklık tedavisi, germe
  • Cilt gençleştirme (Skin Rejuvenation)
  • Akne yani sivilce izleri tedavisi, çatlak tedavisi, yara izleri, cilt yüzeyindeki leke tedavisi, lezyon çıkarılma (siğil, ben, keratoz gibi) tedaviler.

Ayrıntılı bilgi için bakınız;

http://asclep​ion.com 

Ayrıca birkaç farklı hastada yapılan yüz uygulamaların örnekleri için lütfen bakınız.

Yüz yaşlanmasının tedavisinde Erbiyum YAG lazerin yeri nedir?

Erbiyum YAG lazer cildin üst tabakasını nazikçe buharlaştırarak soyan ve yenileştiren modern bir lazer sistemidir. Esas olarak 2005 yılında kullanılmaya başlandı. Aynı anda kademeli olarak 1,3 cm2‘lik bir alana, 250 mikron çapında, 169 adet lazer ışını uygulamasıyla cildi soymadan, ciltte mikro kanallar açılarak, cildin alt katmanlarına inilebileceği gösterildi. Bu yöntem ile cildin sadece belli bir kısmı lazer ışığına maruz kalmakta, delikler arasında kalan bölgeler ise zarar görmemektedir.

cilt gençleştirme

Er-YAG lazer yüz cildinin hem üst hem de alt tabakalarında derine inerek delikler açar. Ciltte oluşan çok küçük ancak derin lazer yaraları vücudun başka bölgelerinde oluşmuş yaralar gibi daralarak iyileşir ve yüz cildin düzelmesini sağlar. Aynı zamanda bu durum, yoğun kollajen oluşumunu tetiklenmekte, bu da cildin gerginleşmesine ve elastikiyetinin artmasına, sıkılaşmaya, gençleşmesine neden olur. Böylece yüz kendisini hızlıca ve yeniden inşa eder.

Erbium YAG Lazer ile tedavi programlarının faydaları nelerdir?

Yüzde yeni kollajen oluşumu, hücrelerin yenilenmesini uyarılması, çatlakların azaltılması, kırışıklıkların azaltılması, ciltte sıkılaşma, toparlama, yüzün aydınlanması, sivilce çukurlarının küçültülmesi, cerrahi veya cerrahi olmayan izlerin azaltılması gibi faydalar sağlayarak yüzü yeniler.

Erbium YAG Lazer ile laser resurfacing için kimler tedavi edilebilir?

Tüm yüz kırışıklıkları laser resurfacing tedavi edilebilir. Özellikle güneş hasarının dudak ve göz etrafında oluşturduğu kırışıklıklar çok iyi tedavi edilir. Sivilce izleri veya ameliyat ve travma sonrası oluşan izler tedavi edilebilir, fakat derin izler tamamı ile iyileşmeyebilir. Yüzdeki birçok iyi huylu yaşlılık belirtileri de kolaylıkla ortadan kaldırılır.

Erbium YAG Lazer ile tedavi programları kaç seans uygulanır?

Cilt yenilenmesinde ortalama 3 ile 6 seans arası uygulanabilir. Seanslar arasında hastanın durumuna göre 4 ile 6 hafta olur.

Erbium YAG Lazer ile tedavi programları işlemi ağrılı mıdır?

Genellikle ağrısız olmakla birlikte işlem sırasında hafif bir yanma hissi, sonrasında uygulama yapılan bölgede kızarıklık ve hassasiyet oluşabilir. Hassasiyet 7–10 saat içinde tamamen geçer. Bazen lokal anestezik krem uygulanabilir. Bazı hastalarda çok nadir olmakla birlikte bir miktar acı hissi oluşabiliyor. O zaman buna özel çözümler üretiliyor

Erbium YAG Lazer ile yüz yenileme tedavisi sonrası iyileşme ne kadar sürer?

İşlem sonrası kızarıklık ve hassasiyet 24–48 saat içinde kaybolur. 48 saatin sonunda da çok hafif bir kabuklanma meydana gelir. Genellikle kabuklanma da 24–36 saat içinde kaybolur.  Ortalama 2 haftada tam iyileşme olur, bazen tedavi derin olduğunda daha da artabilir. İyileşme ağrısız olur. Bazı durumlarda ilk birkaç gün iyi havalanma sağlayan deri renginde yara örtüleri kullanılabilir. Bazen da kapatıcı merhemler uygulanabilir. Deri bir süre pembe renkte kalabilir, bazen daha da uzun sürebilir. Bu pembelik gidene kadar güneşten koruyucu kremler kullanılmalıdır.

Erbium YAG Laser ile Lazer resurfacing Tedavisi sonrası sonuçlar nasıldır?

Birçok vaka da deri çizgilerinde orta veya belirgin azalma, hatta deri rengi ve dokusunda düzelme ve sağlıklı bir cilt görüntüsü oluşur.

Erbium YAG Lazer zararlı mıdır?

Hayır. Lazer ışığının cilde etkisi 3-4 milimetreyi geçmez. O yüzden herhangi bir zararı yoktur.

Erbium YAG Lazerin herhangi bir riski var mıdır?

Tecrübeli hekimler tarafından uygulanıldığında herhangi bir riski yoktur.

Erbium YAG Lazer başka alanlarda da kullanılabiliyor mu?

Evet. Jinekolojide yaygın olarak yıllardır güvenle uygulanmaktadır. Genel olarak Kadın hastalıları bölümünde şu ana durumlar için yapılmaktadır.