Akupunktur

akupunktur 3Akupunktur

Akupunktur: günümüzde alternatif tıp olarak çeşitli hastalıkların tedavisinde başarıyla uygulanan bir tedavi yöntemidir. Terim olarak iki ayrı kelimenin birleşiminden meydana gelmiştir. Acus iğne, puncture batırmak; akupunktur (acupuncture) iğne batırmak demektir. Bu geleneksel tıbbi tedavinin beş bin yıllık bir tarihi vardır.

Akupunktur felsefesine göre, insan vücudunda 12 çift, 2 de tek olmak üzere 14 ana meridyen vardır. (Ayrıca esktra meridyenler de vardır.) Bu meridyenlerin üzerinde de 360 tane akupunktur noktası bulunmaktadır. Son yıllarda yapılan araştırmalarda bu noktalara bin tane yeni nokta daha ilave edilmiştir.

Bu noktalara yapılan özel alaşımlı iğnelerle uygulamalar ve uyarımlar tedaviyi oluşturmaktadır. Her hastalığın ayrı bir uyarım noktası ya da noktaları bulunmaktadır. Tedavide her hastalığın durumuna özel uygulama sırası ve süresi vardır.

Akupunktur iğneleri özel ve saç tipi kalınlığında üretilmektedir. Can yanmazlar. Ağrı ve acı duymadan uygulanırlar. Akupunktur tedavi yöntemi 200’ ü aşkın hastalığın tedavisinde uygulanmaktadır. Bu hastalıklarda bazan esas bazan ise yardımcı tedavi yöntemidir. Dünya sağlık örgütü (WHO) tarafından yayınlanan akupunktur ile tedavi edilen hastalıklar listesinden alınan hastalıklardan bazıları aşağıdadır.

Tıp Merkezimizde Akupunktur ile tedavisi yapılan rahatsızlıklar:

– Zayıflama
– Sigara Bıraktırma
– Boyun fıtıkları, kireçlenmeleri, ağrıları
– Bel fıtıkları, kireçlenmeleri, ağrıları
– Sırt ağrıları
– Omuz kireçlenmeleri ve ağrıları
– Diz kireçlenmeleri ve ağrıları
– Romatizmal ağrılar
– Bacak kol ve diğer eklem ağrıları
– Migren ve diğer baş ağrıları
– Mide yanma, ekşime ve ağrıları
– Stres, gerginlik ve buna bağlı uykusuzluk
– Depresyon
– Ruhsal dalgalanmalar
– Romatoid artrit
– Dismenore (sancılı adet)
– Alerjik rinit
– Bronşial astma (astım)
– Meniere sendromu
– Hipotansiyon
– Hipertansiyon (damar sertliği)
– Libido eksikliği (cinsel isteksizlik)
– Empotans (iktidarsızlık)
– Konstipasyon (kabızlık)
– Gastrik hiperasidite
– Akut ve kronik gastrit
– Diyabet (şeker hastalığı)