KIŞ MEVSİMİNDE NELERDEN KAÇINMALI, NELER TÜKETİLMELİ?

Kışın alınan kiloları rahatça kalın giysilerin ardına saklayabilmemiz de kilomuzu kontrol etme ihtiyacını bahar aylarına iter. Oysaki obezite kalp damar hastalıkları ve diyabet başta olmak üzere birçok metabolik hastalığın, kemik ve eklem hastalıklarının birçoğunun ana nedenidir. Bu nedenle yaz-kış ayırımı yapmadan kişinin her daim ideal kiloda olması ve sağlıklı beslenerek bağışıklık sistemini ve beden-ruh sağlığını koruması gerekir.

Kış aylarında hava sıcaklığının azalması, kapalı ve havasız mekanlarda kalma zorunluluğu daha çok mikrop bulaşma ortamı yaratıyor, savunma sistemini güçlendirecek besinlerin yeterli olarak tüketilmesi enfeksiyonlardan korunmak için büyük önem taşıyor. Özellikle covid 19 enfeksiyonu da bu durumu daha da önemli kılıyor.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN BİRKAÇ PÜF NOKTASI

Sebze ve meyveleri mevsiminde tüketin. Kış mevsiminde özellikle portakal gibi C vitamininden zengin meyveleri bol tüketin.
Günde en az 6 bardak su için.
Haftada 3 gün en az 30 dakika yürüyün.
Enfeksiyon riski kışın daha fazladır bu nedenle antioksidan içeren besinleri (sebze meyve, balıkgibi) daha fazla tüketin.
Akşam yemeğini saat 19.00’dan sonraya bırakmayın.
Ağır tatlılar yerine sütlü ve meyveli tatlıları tercih edin.
Odanızı, evinizi kısacası bulunduğunuz ortamı sık sık havalandırın.
Aşırı ekmek tüketmeyin. Sofranızda, pilav makarna vb nişastalı besin varsa ekmeği sofraya getirmeyin, ekmek olarak tam tahıl ekmeklerini tercih etmeniz daha az miktarıyla doymanıza yarar ve vücudunuza yararlı birçok besin öğesini de almış olursunuz.

KIŞ MEVSİMİNDE NELERDEN KAÇINMALI?

Yağda kızartma ve kavurma besinler
Hayvansal yağlar (tereyağı, iç yağ)
Soft drink içecekler (kola, gazoz vb gazlı ve çok şekerli içecekler)
Mangala çok yakın pişirilmiş etler
Yüzeyi yanmış yağla kurum bağlamış tost makinelerinde yapılmış tost ve sandviçler
İçeriğini bilmediğiniz, nerede üretildiği bilinmeyen hazır gıdalar
Ağır tatlılar
Aşırı yağ ve şeker ilave edilmiş hamur işi besinler
Günde 5–8 porsiyon kış sebze ve meyvelerinden tüketin, içerdikleri A, C vitaminleri ve birçok antioksidan madde, enfeksiyonlardan bazı kanser türlerinden ve birçok hastalıktan bizi korurlar.

Dyt. Merve DURSUN
Başakşehir Tıp Merkezi