MENOPOZA BAĞLI VAJİNAL KURUMADA LAZER TEDAVİSİ

woman-smilingMenopoza bağlı vajinal problemler her kadında görülür. Vulva ve vajinada fiziksel değişiklikler ortaya çıkar. Genital dokular canlılıklarını yitirmeye başlar. Vajinal kayganlığın azalması ile enfeksiyon, irritasyon, kuruluk, vajinal doku haraplanması, cinsel ilişki memnuniyetsizliği, ağrı gibi yaşam kalitesini düşüren olaylar görülebilir.

Özel Başakşehir Tıp Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde ailelerimizin sağlığını olumsuz etkileyen jinekolojik problemler için en son teknolojik uygulama olan Erbium YAG Laser ile menapozal tedavi programı yapılmaktadır.
Klinikte tıbbi ve estetik Jinekolojik lazer uygulamaları; Asclepion MCL31 Er:YAG (Erbium YAG) Laser (Asclepion Laser Technologies ) cihazı ile yapılmaktadır.

Ayrıntılı bilgi için bakınız;
http://asclepion.com/
http://asclepion.com/asclepion_treatment/intravaginal-treatments/

Uygulamalar genel olarak birkaç ana durum için yapılmaktadır.  

ERBİUM YAG LAZER İLE VAJİNAL KURULUĞUN TEDAVİSİ

Vajina içi bağ dokusu yaşa bağlı zayıflamaktadır. Bu nedenle ilerleyen yaş ile de dokular özelliklerini kaybetmekte, kurumaktadır. Vajina dokusunda kayganlığın azalması, düzleşme, incelme, genişleme, bollaşma, gevşeme görülmektedir.

Vajina kuruması en sık şikayet olarak cinsel fonksiyonlarda bozulmaya ve her iki eşte de cinsel yaşamda tatminsizliğe neden olmaktadır. Vajinal dokuda düzleşme olmakta, bu da ilişki sırasında kuruluktan dolayı tahriş olarak ciddi ağrı ve yanmaya neden olmaktadır. Mekanik etkinin azalmasıyla hem kadın hem de erkek eşte cinsel haz bozulmaktadır.

Menopozda vajinal kuruluğun nedenleri nelerdir?
Esas olarak östrojen hormonunun azalmasına buna neden olmaktadır. Ek olarak bağ dokusunun zayıflığı,  genetik yatkınlık  olumsuz yönde vajina dokusunu etkilemektedir. Sigara içimi de bunu arttırdığı söylenmektedir.

Erbium YAG Lazer ile vajinal kuruluk tedavisi ne amaçla yapılır?
Genel olarak; vajinanın yenilenmesi ve gençleştirilmesi amaçları ile yapılır. Tıbbi ismi ile ‘Vajina rejuvenasyon’ yani vajina yenilenmesi olarak bilinmektedir. Daha tatminkâr cinsel yaşam ve daha fazla vajinal kayganlık isteyen kadınlarda etkilidir. Böylece cinsel uyum ve eşler arası memnuniyet artmaktadır. Özellikle orgazm ve uyarılma daha kolaylaşmaktadır.

Erbium YAG Lazer menopozda vajina içinde nasıl bir etki oluşturur?
Lazer ışığı sayesinde vajina içindeki bağ dokusu fototermal etki ile aktive olmaktadır. Mukoza dokusunda glikojen artmaktadır. Kollajen yapımı hızlanır ve artan damarlanma ile epitel kalınlaşması başlar. Lamina propriada değişiklikler gözükür. Angiogenesis, kollojenezis, papillomatozis ve exrasellüler matrixte hücrelenme oluşur. Termal etki ile kollajen ve elastikiyetten sorumlu olan elastin lifleri kasılır ve yeniden şekillenir. Yeni kollajen oluşumunun sonucunda farkedilebilir düzeyde vajinal cilt yenilenir, kanal daha elastik, genç, dar ve sıkı hale gelir. Ayrıca kan dolaşımı artmakta, doğal vajinal ıslanma artmaktadır.
Erbium YAG Lazer uygulama etkisi işlem bittikten sonra da kollajen yapımının artışı artarak devam eder. Yani uygulama yapıldıktan sonra belli bir süre ile yenilenme, ıslanma ve sıkılaşma kendiliğinden daha da devam etmektedir. Genç kadınlarda vajinada var olan katlantılar (vajinal ruga) tekrar ortaya çıkar. Vajina yeniden kadife gibi bir görüntü almaktadır.

Erbium YAG Lazer ile vajinal kuruluğun tedavisi nasıl yapılır?
Lazer ile vajina yenilenmesi işlemi diğer cerrahi müdahaleler gibi öncesinde ya da sonrasında özel hazırlık gerektiren bir uygulama değildir. Anestezi gerektirmez. Hastanın aç olması gerekmez. Öncesinde yapılacak bir muayene ile bu karar kolayca verilebilir. Özellikle enfeksiyon gibi durumların olmadığı mutlaka görülmelidir.
İşlemden 20-30 dakika kadar önce ağrı azaltıcı krem uygulanması yeterli olur.
İşlem sırasında vajina içerisine normal muayene sırasında kullanılandan çok daha küçük ve ince bir cihaz ucu yerleştirilir. Bu ucun içinden geçen lazer ile işlem yapılır.

Erbium YAG Lazer ile vajinal kuruluğun tedavisi ne kadar sürer?
Tedaviler ortalama olarak 15-30 dakika sürer. İşlem için genelde üç seans uygulama ile yapılır. Seanslar hastanın durumuna göre bir ya da bir buçuk ayda bir (4 ya da 6 hafta arayla) uygulanır. İşlem bitiminden sonra yılda bir de idame tedavisi önerilmektedir. Bazı durumlarda farklı uygulamalar da hekimler tarafından yapılabilmektedir.

Erbium YAG Lazer ile vajinal kuruluğun tedavisi sonrası nelere dikkat etmek gerek?
Hasta uygulamadan hemen sonra ayağa kalkar ve normal gündelik hayatına geri döner. Özel bir işlem gerekmez.

Erbium YAG Lazer ile vajinal kuruluğun tedavisi sonrası cinsel hayata ne zaman başlanılabilir?
Doku iyileşmesi genelde ilk bir veya iki hafta içerisinde tamamlanmaktadır. Herhangi bir şikayet ya da sıkıntı gibi bir durum yoksa bu dönemden sonra cinsel ilişki gerçekleşebilir.

Erbium YAG Lazer zararlı mıdır?
Hayır. Lazer ışığının etkisi 3-4 milimetreyi geçmez. O yüzden herhangi bir zararı yoktur. Cinsel istek üzerine herhangi bir zararı veya olumsuzluğu kesinlikle yoktur.

Erbium YAG Lazer ile vajinal kuruluğun tedavisi yapılırken aynı anda vajinal beyazlatma ve/veya sıkılaştırma da yapılabilir mi? 
Evet. Hem vajina beyazlatması hem de dolgunluk için vajinal sıkılaştırma eş zamanlı olarak (aynı seansta) yapılabilir. Zaten sıkılaştırma işlemi ile aynı etki mekanizmaları ile aynı alanda etkileme olmaktadır. Genel olarak aynı işlem iki etkiyi de aynı anda yapabilmektedir. İşlemler esnasında cihazın lazer dalgaboyu hekimler tarafından ayarlanarak ihtiyaca göre doz kullanılmaktadır.

Erbium YAG Lazer ile vajinal kuruluğun tedavisinin başarı şansı nedir?
Hasta memnuniyeti ile ilgili araştırmalarda cinsel tatmin düzeyleri ve yaşam kalitesinde anlamlı artış olduğu gösterilmiştir. Hastaların %95’i uygulama sonrasında vajinal kanalda orta ya da yüksek düzeyde nemlenme olduğunu bildirmektedir. Hastaların %70’i ve eşlerinin %76.6’si cinsel yaşantılarının çok daha tatmin edici olduğunu bildirmiştir.

Erbium YAG Lazer ile vajinal kuruluğun tedavisinin zararı var mı?
Güvenli, hızlı ve hasta dostu bir uygulamadır. Komplikasyon ve istenmeyen etki oranları yok denecek kadar azdır.

Erbium YAG Lazer ile vajinal kuruluğun tedavisinin herhangi bir riski var mıdır?
Hayır. Diğer cerrahi vajinal işlemler ile kıyaslandığında yok denebilir.