Alerji Testi

allerji-2Alerji Testi

Allerjik hastalıklar son dönem modern insanın en sık rastlamaya başladığı hastalıklardan olmaya başlamıştır. Bu nedenle alerjik durumların tespiti ve hangi maddelere karşı olduğunun tespiti gitgide daha önem kazanmaktadır.

Prick Testi, en sık uygulanan alerji testidir. Allerjenlerin saptanmasında oldukça hızlı, güvenli ve ucuz bir yöntemdir. Prick testte kullanılan alerjenler çevrede en sık görülen çimen ve ağaç polenleri, küfler, hayvan tüyleri, ev tozları ve gıdalardır.

Bu test genellikle kolun iç kısmına yapılır. Alerjen içeren sıvı test materyali deriye damlatılır. Derinin en üst tabakasında küçük bir çizik oluşturularak alerjenin deriye sızması ve buradaki “alerji hücreleri” ile birleşmesi sağlanır. Test uygulandıktan sonra 10-15 dakika beklenir ve elde edilen deri cevapları değerlendirilir.

Bazı ilaçlar testlerin hatalı sonuçlar vermesine neden olur. Alerji tedavisinde kullanılan ilaçlar, gribal enfeksiyonların tedavisinde kullanılan ilaçlar, bazı öksürük şurupları, mide hastalıklarının tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar, depresyon tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar bu kapsamda değerlendirilebilir.

Bu nedenle kullandığınız ya da yakın zamanda kullanmış olduğunuz tüm ilaçları doktorunuza bildiriniz. Tıp merkezimizde prick testi; Cildiye(dermatoloji), KBB, Göğüs hastalıkları bölümünce uzman hekimler tarafından yapılmaktadır.
Laboratuvarımızda da Kan ve ya serumda allerjen spesifik IgE antikorlarını kantitatif olarak immunoassey yöntemiyle tespit eden RIDA qLine® Allergy panelleri kullanılmaktadır. Bu yöntem de kısa bir süre içerisinde sadece kan alma ile oldukça doğru sonuçlar veren bir yöntem olarak hizmetinizdedir.

Tıp Merkezimizde Acil Servis olarak verilen hizmetler:

1.    Prick testi (alerjik deri testi)
2.    RIDA qLine® Allergy solunum paneli
3.    RIDA qLine® Allergy gıda paneli

Patch (yama) Testi Nedir?
Bu test paneli, alerjik kontak dermatiti (alerjik temas egzaması) olanlarda alerjiden şüphe edildiğinde uygulanır.
Yama testinde kullanılan alerjenler hayatımız buyunca gündelikte kullandığımız parfümler, tatlandırıcı, kuaför ürünleri, lokal anesteziler ,ilaçlar, koruyucu maddeler, antimikrobiyaller, kauçuk kimyasallar, antioksidanlar, kozmetik ve ev ürünleri, fotoğraf kimyasalları, plastikler, yapıştırıcılar, taşıyıcılar, çözücüler, pektisitler, metal bileşikler, deri, tekstil boyaları, güneş koruyucuları vs. dir.

Patch test nasıl uygulanır?
Standart olarak saptanan alerjen maddeler uygun çözücülerde formüle edilirler. Kılsız sırt derisine alerjenler “Finn-Chambers” olarak bilinen 1 cm2 ebadındaki alüminyum plakcıklar aracılığıyla uygulanır. Değerlendirme işlemi 48 saat sonra test alanındaki deri belirtileriyle derecelendirilir ve hastalara saptanan alerjenlerin en sık bulunduğu maddelerin listesi verilerek korunmaları konusunda yardımcı olunur.