DENTAL İMPLANTLAR

135358366_original
 
DENTAL İMPLANT NEDİR?

Geçmişten günümüze kadar diş eksikliğine çözüm bulmak için değişik yöntemler kullanılmıştır. Bu gün gelinen son noktada; diş eksikliğinde kaybolan fonksiyon ve estetiği geri kazandırmak amacıyla çene kemiğine implant dediğimiz yapay diş kökü yerleştiriyoruz.İmplant günümüzde doğal dişlere en yakın alternatiftir, Büyük çoğunlukla titanyumdan yapılan vida şeklinde implantlar kullanılır.

İMPLANT UYGULAMASI AĞRILI BİR İŞLEM MİDİR?

İmplant yaptırmayı düşünenlerin en çok sorduğu sorulardan biridir. İmplant uygulaması ağrılı bir işlem değildir. Sanıldığının aksine, ağrısız ve kolay bir işlemdir. Müdahale için basit bir lokal anestezi yeterli olmaktadır. Operasyon sonrasında ise ağrı kesici ile giderilebilecek hafif ağrılar görülebilir.

DİŞ ÇEKİMİNDEN SONRA İMPLANT YAPMAK İÇİN NE KADAR BEKLENMELİ:

Diş çekimi sonrası implant yapılması planlanmışsa, öncelikle aynı seansta implant yerleştirmek hedeflenir. Bu, daha iyi kemikleşme, tedavi süresinin kısaltılması ve operasyon sayısının azaltılması gibi avantajlar sağlar. Fakat aynı seansta implant yerleştirmeye engel bir durum varsa çekimden sonra bir süre beklenmesi gerekecektir.

1742200_original
 
İMPLANTLARIN ÖMRÜ NE KADARDIR

Diş eksiklğinin giderilmesinde kullandığımız en başarılı ve en uzun ömürlü tedavi seçeneği implanttır. İmplant uygulamasının başarılı ve uzun ömürlü olması sadece implant markasına bağlı değildir. Hekimin tecrübesi, implant yapılacak kemiğin kalitesi, diyabet(şeker) gibi kronik hastalıklar, hastanın ağız bakımının yeterli olup olmaması gibi etkenler çok önemlidir.

İMPLANTLARIN VÜCUT TARAFINDAN REDDEDİLME RİSKİ VAR MI?

İmplant kavramı çok eskiye dayanmakla birlikte, günümüzde kullanılan modern implantların yaklaşık yarım asırlık bir geçmişi bulunmaktadır. Yıllarca bir çok bilim adamı tarafından sürdürülen yoğun araştırmalar sonucunda, şu an vücutla tam uyumlu maddelerden, uygun formda implantlar üretilmektedir.

Her tıbbi uygulama gibi bazı etkenler başarısızlığa sebep olabilir. Fakat implant, organ nakli gibi bir işlem değildir.

4823715_original
 
İMPLANT HERKESE UYGULANABİLİRMİ?

İmplantlar belirli çap ve uzunluklarda üretilirler. Bu yüzden implant yerleştirilecek kemiğin uygun olması önemlidir. Çocuk ve çok yaşlı hastalar dışında, genel sağlık durumu ve kemik yapısı uygun herkese implant uygulanabilir. Kemik yapısının yeterli olmadığı durumların çoğunda, kemik tozu uygulaması gibi bazı cerrahi işlemlerle sorunu çözebiliyoruz.

 

14042323_original
 
HER EKSİK DİŞ İÇİN 1 ADET İMPLANT MI GEREKİR

Hayır. Çoklu diş eksikliğinde daha az sayıda implant kullanarak üzerine köprü yada başka protetik işlemler yapabiliyoruz. Hatta hiç dişi olmayan hastalarımıza her bir çeneye 6 yada 8 implant kullanarak üzerine sabit köprü yapabiliyoruz.

İMPLANT TEDAVİSİ NE KADAR SÜRER?

İmplantlar çene kemiğine yerleştirildikten sonra operasyon alanı kısa sürede iyileşir. Bu aşamadan sonra yaklaşık 3 ay kadar implantın kemik ile entegre olması (kaynaşması) beklenir. Yapılan kontrollerle kaynaşma sürecinin tamamlandığı tesbit edilir. Sonrasında da implantların üzerine yapılması planlanan protetik işleme geçilir. Çene kemiği hemen implant yapmaya müsait değilse, bazı ek cerrahi işlemlerden dolayı süre biraz daha uzayabilir.

İMPLANT UYGULAMASI PAHALI MIDIR?

Diğer tedavi alternatiflerine göre pahalıdır. Bunun en önemli sebepleri; kullanılan materyalin yüksek teknoloji ürünü olması , uygulamanın tecrübe gerektirmesi, ve diğer tedavi seçeneklerine göre daha kompleks bir işlem olmasıdır. Burada önemli olan şudur; Daha önce implant yaptıran hastalar, ihtiyaç duyduklarında tekrar implantı tercih etmektedir.

İMPLANT KANSER YAPAR MI?

İmplant yaptırmayı düşünen bazı hastaların aklına takılan bir sorudur. Yapılan tıbbi araştırmalarda implantların kansere sebep olduğuna dair hiç bir bulguya rastlanmamıştır.

57259617_original
 
DENTAL İMPLANTLARIN AVANTAJLARI

Estetik ve fonksiyon:  En önemli avantajı eksik dişlerle birlikte kaybolan estetik ve fonksiyonu geri kazandırmaktır.

54810705_original

Çene kemiğinin korunması:  Diş eksikliğinde, çene kemiği boş kaldığı için bir süre sonra erime meydana gelir. İmplant yapılarak çene kemiği sağlığı korunmuş olur.

Köprü alternatifi olarak:  Tek diş eksikliğinde klasik tedavi yönteminde; boşluğun yanındaki dişler kesilerek köprü yapılır. İmplant ile dişlere dokunmadan eksiklik telafi edilir.

dental implant

Hareketli protezden kurtarır:  Dişlerin bir kısmının yada tümünün eksik olduğu durumlarda klasik tedavi yöntemi ile hareketli protez uygulanır. İmplant ile sabit ve çok daha konforlu dişler yapılır.

19127969_original