EPİLEPSİ TEDAVİ EDİLEBİLEN BİR HASTALIKTIR!

m.fazil.gencEpilepsi Nedir?

Epileptik nöbet (Sara Hastalığı), beyin hücrelerinde geçici anormal elektrik yayılması sonucu ortaya çıkan bir klinik tablodur. Nöbetler çok farklı şekilde ortaya çıkabilirler.

Epilepsi Belirtileri Nelerdir?

Hastada klinik olarak belli bir süreye sınırlı, bilinç, davranış, duygu, korku hissi, hareket veya algılama vücutta kasılma, bayılma, idrar kaçırma, el kol atması ve şuur kaybına kadar giden belirtiler olup, fonksiyonlarına ilişkin bozukluk görülür.

Bazı nöbetlerde kişi yere düşebilir ve ağzı köpürebilir, bazen de dalma nöbetleri denilen kişinin gözlerini bir noktaya dikmesi ve donuklaşması gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Epilepsi Tanısı Nasıl Konulur?

Hastalığın tanısı için nöbetin gözlenmesi ve bu nöbet gözlemlerinin doktora aktarılması çok değerlidir.

EEG (Elektroensefalografi), beyin görüntüleme (manyetik rezonans-MR) ve nöroloji hekiminin gerekli göreceği kan analizleri yapılmalı ve geçirilmiş bir atağın epilepsi olup olmadığına karar vermek için hastanın veya o atağa şahit olan kişinin gözlemlerini nöroloji hekimine doğru şekilde aktarabilmesi çok önemlidir.

Epilepsi Tedavi Edilebilen Bir Hastalıktır!

Epilepsi tedavi edilebilen bir hastalıktır, bu hastalıkla yaşamak zor olsa da sevindirici olan taraf, epilepsinin kontrol altına alınabilen bir hastalık olmasıdır.  Tedavide ilaçların düzenli ,kullanımı nöbetleri baskılayıcı etkisi dolayısıyla büyük öneme sahiptir.

Çalışmalara bakıldığında her beş hastanın dördünde, mutlak bir şey var ki oda verilen ilaçlar düzenli kullanıldığında nöbetlerin durduğu gözlemlenmektedir.

Hastaların doktor kontrolünde nöbetin bittiğine dair bulgular kanıtlanıncaya kadar her gün ilaç almaları gerekiyor, çünkü düzensiz ilaç kullanımı epilepsi tedavisinde başarısızlık yaratıyor.