Genel Cerrahi

ameliyathane-5Genel Cerrahi

Genel cerrahi, vücudumuzda sistemik ve yerel sorunların cerrahi yöntemlerle tedavisi yanında, genel prensipler (yara iyileşmesi, yaralanma, yaraya metabolik ve endokrin cevap gibi) konuları içeren ve gelişimleri açısından pek çok cerrahi ve temel “tıp” dalını etkilemiş bir teknik disiplindir. Genel Cerrahi Bölümü, ilgi alanın genişliği nedeni ile birçok disiplin ile işbirliği içinde ve eş güdümlü olarak çalışmaktadır. Genel Cerrahi hastalarının tedavisinde en önemli aşamalarından biri de ameliyat sonrasında hastanın en kısa sürede eski yaşamına dönecek hale gelmesidir. Bu da fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümü ile yakın işbirliği içinde çalışılarak gerçekleştirilmektedir. Genel cerrahinin ilgilendiği alanlardan birisi de travmatolojidir. Travma geçiren hastalarda pek çok farklı organ zarar görebileceğinden pek çok farklı disiplinin beraber çalışması gerekebilmektedir. Bu tip çoklu yaralanmalarda koordinasyonu genel cerrahi bölümü yürütmektedir.

Tıp Merkezimiz Genel Cerrahi bölümünde verilen hizmetler:

 1. Guatr ve tiroid hastalıkları

Guatr hastasında muayene sonrası tiroid ultrasonu, hormon tahlilleri, sintigrafi, gerekirse iğne biopsileri yapılıp ilaç tedavisi verilmekte veya hasta ameliyat edilmektedir.

 1. Meme Hastalıkları

Bütün meme şikayetleri genel cerrahinin tedavisi altındadır. Meme hastasında muayene sonrası ultrason ve/veya mamografi yapılmakta, tespit edilen hastalığa göre tedavi edilmektedir. Ultrason altında biopsi tıp merkezimizde uygulanmaktadır.

 1. Sindirim Sistemi Hastalıkları

Yemek borusundan başlayıp mide, on iki parmak barsağı, ince ve kalın barsak hastalıklarının bir kısmı cerrahinin konusudur. Bu organların gözlenmesi sonucu tespit edilen cerrahi hastalıklar ilaçlarla veya ameliyatla tedavi edilmektedir.

 1. Karaciğer, Safra Kesesi, Dalak ve Pankreas Hastalıkları

Karaciğer kistleri, pankreas hastalıklarının tanı ve takibi, Safra kesesi taşları için laparoskopik (kapalı) ameliyat ilk tercih edilen yöntemdir.

 1. Anüs-Rektum Hastalıkları

Toplumumuzda sıklıkla görülen hemoroid (basur) ve fissür (çatlak) her zaman ameliyat gerektirmeyen hastalıklardır. Muayene sonrası hastalığın durumuna göre ilaç tedavisi veya ameliyatla tedavi yapılmaktadır.

 1. Fıtıklar

Kasıklarda, göbekte, ameliyat kesi yerlerinde ve karın duvarının başka bölgelerinde görülen fıtıklar, hasta ve hastalığın gereklerine göre yama (mesh) koyularak ya da yamasız ameliyat edilmektedir.

 1. Kıl dönmesi (Pilonidal Sinüs)

Bel ile kalçaların birleşim yerindeki bu hastalık, yaranın yerleşimine ve genişliğine göre, açık bırakma yada kapatma yöntemlerinden uygun olanı ile ameliyat edilmektedir. Kapalı yöntemle sinüs tedavisi de (fenol) uygulanmaktadır.

 1. Varisler

Varis hastalarında üç çeşit tedavi yöntemi mevcuttur: Hastalığın evresine göre ilaç tedavisi, iğne ile damarları ortadan kaldırma tedavileri veya ameliyat.

 1. Yanıklar
 2. Cilt altında Muhtelif Kitle ve Şişlikler, (Lenf) Bezeleri
 3. Sünnet
 4. Travma ve kazada yaralanma