GENİTAL ESTETİK KAYGISI

Genital estetik ( vajina estetiği ) ameliyatlar, kadınlarda cinsel bölgedeki doğuştan veya yaşın ilerlemesiyle birlikte meydana gelen dış görünüm, şekil bozukluğu veya vajen kanalında meydana gelen genişleme sorunlarının giderilmesi için gerçekleştirilen operasyonlardır.

Vajinanın yaş, doğumlar, jinekolojik müdahaleler, kürtajlar ve sık cinsel ilişkiler sonucunda sıkılığı ve darlığı azalabilir. Vajina sıkılığının azalması, gevşemesi, esnekliğinin azalması cinsel tatminsizliği, hem kadın hem de erkekte duyarlılık ve his kaybını de beraberinde getirmektedir. Genital estetik operasyonlar, bu estetik problemleri ortadan kaldırmakta böylece kadının özgüveni yerine getirmekte, cinsel ilişkide sırasında konsantrasyon bozukluğu ve sonuçta cinsel haz da artmış olmaktadır.

Cinsel organ estetiği, ameliyat riskleri açısından oldukça güvenli olup, başarı oranı çok yüksek ve neredeyse ameliyat sonucundan memnun kalmayan hasta yok denilecek düzeydedir. Kadın cinsel organında bahsedilen şekil veya işlevsel bozuklukların giderilmesi için en sık uygulanan genital estetik ameliyatlar ise labioplasti (küçük dudakların şekil bozuklarının giderilmesi) , klitoropeksi (klitorisin küçültülmesi) , vajina daraltma , vajina beyazlatma ( vulva beyazlatma) işlemleridir.

Vajina daraltıcı ameliyatlar hangi amaçla yapılır?

Cinsel haz ve cinsel tatmin amaçlı Vajina daraltıcı ve vajina sıkılaştırıcı ameliyatları esas itibari ile gevşek ve genişlemiş vajinayı sıkılaştırmak, vajina darlığını sağlamak, gerginliğini arttırmak ve bu şekilde hem kadında hem de erkekte cinsel ilişki sırasında hazzı arttırmak amaçları ile yapılmaktadır.

Vajina daraltıcı ameliyatlar ne şekilde yapılır? Vajen darlığı nasıl sağlanır?

Vajina darlığı ameliyatlarının büyük kısmı lokal anestezi eşliğinde (vajina dokusunun lokal anestezik ilaçlarla uyuşturulması sonrasında) yapılmaktadır. Ancak dileyen hastalara anestezi uzmanı eşliğinde hafif yüzeyel uyutma sağlanarak da ameliyatlar yapılabilmektedir. Uygulanan vajen sıkılaştırma ameliyatları (vaginoplasty) ortalama olarak 30-40 dakika kadar sürmektedir.

Ameliyatsız bir yöntem ve sadece bir saatlik öğle arasında bile yapılacak kadar kısa bir operasyondur. Vajinal gençleştirmenin menopozla bağlantılı rahatsızlıklara, idrar kaçırmaya veya cinsel rahatsızlıklara karşı iyi geldiğini bilinmektedir. En sık sorulan sorulardan biri; daha önceden hiç doğum yapmamış kişilerde bu operasyonun yapılıp yapılamayacağıdır. Daha önce hiç doğum yapmamış biri vajina esnemesi sorununa yönelik bu sorunu basit bir operasyonla düzelttirebilmektedir.

Genital estetik operasyonları 3 ayrı grupta toparlanabilir.

Vajina Daraltma

Hamilelik, normal doğum, kilo alımı, sigara, hormonal bozukluklar, menopoz ve yaş gibi nedenlerle bu operasyone ihtiyaç duyulmaktadır. Zaman içerisinde vajina kaslarında gevşeklik, vajina kanalında genişleme ve şekil bozuklukları gibi sorunlar oluşabilmektedir. Kadının yaşamını ve ruhsal durumunu olumsuz etkileyen bu sorunu, IntimaLase (Lazerle Vajina Daraltma ve Yenileme Sistemi) ile kolayca 15-20 dakikalık bir uygulamayla çözülebilmektedir. IntimaLase tedavisi, yeni ve eşsiz non-invaziv Er:YAG lazer teknolojisi sayesinde ameliyat, anestezi, kesi ve dikiş gerektirmemektedir. İşlem gün içinde kısa bir sürede uygulanabiliyor ve hasta hemen normal yaşantısına devam etmektedir. Uygulama esnasında ya da sonrasında acı yaşanmamakta ve cerrahi işlemde ortaya çıkması muhtemel komplikasyon riski oluşmamaktadır.

Labioplasti

En sık rastlanan genital estetik sorunlardan biri, dış ve iç dudakların büyüklüğü ve sarkmalardır. İç dudaklar , klitorisin üst kısmından vajina girişinin altına kadar uzanan kıvrımlı yapıları oluşturur. Bazı kadınlarda iç dudakların dış dudaklardan biraz taşması doğal olarak kabul edilir. Ancak bazı hanımlarda kötü bir görünüme sebep olur. Bu tarz problemlerde labioplasti ile sorun çözülmektedir.
Labioplasti ameliyatı, halk arasında küçük dudakların ufaltılması, ve iç dudak ameliyatı gibi isimlerle de anılabilmektedir.

Klitoropeksi

Bazı bayanlarda klitoris üzerinde bulunan deri katlantısı fazla olabilmekte ve bu klitorisin büyük görünmesine ve şekil bozukluğuna neden olabilmektedir. Bu anatomik ve estetik problemin yanında klitorisin uyarılmasını da azaltarak borgazm ve cinsel haz alınmasında da problemlere neden olabilmektedir. Bu tarz problem yaşayan bayanlarda kilitoris üzerindeki fazla olan deri katlantısını estetik cerrahi yöntemlerle çıkartabiliyor ve böylelikle klitorisi ufaltarak hem estetik görünümü düzeltiyor hem de hastanın cinsel ilişkide haz alma , orgazm gibi problemlerin giderilmesini sağlıyoruz.