GRİBE KARŞI ÖNLEMENİZİ ALIN!

image001Soğumaya başlayan hava ile birlikte gribal enfeksiyonlar da yaşanan artışlarda bağışıklık sistemini güçlendirmek için sağlıklı koşullarda üretilmiş ve hazırlanmış besinleri dengeli bir biçimde tüketerek, bağışıklık sistemine destek sağlanabilir. Beslenme planında her grup besin yer almalıdır.

Sebze ve meyveler içerdikleri doğal vitaminler ve diğer antioksidanlar aracılığıyla, bağışlılık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

Son günlerde herkes ya öksürüyor ya boğazı ağrıyor ya da burnu akıyor. Yüksek ihtimalle bu belirtilere halsizlik sorunu da eşlik ediyor. Böyle olunca akla gelen hastalık ‘grip’ oluyor. Peki ama neden herkes grip? Gripten korunmak için ne yapmak gerekiyor?

Başakşehir Tıp Merkezi Dahiliye Uzmanı Uz.Dr. Nuray Erten anlattı…

Gribin Belirtileri Nelerdir?

*Kişinin göz kapakları kaşınıyorsa,
* Burun akıntısı, hapşurma, burun içinde kaşınma durumları oluyorsa,
* Baş ağrısı, vücutta yüksek ateş gibi durum varsa,
* Vücutta kırıklık ve halsizlik hissi, yemek yememe ve su içme gibi istekleri yoksa
* Normal sıcak ortamlarda üşüme veya titreme gibi durumlar oluyorsa,

*Yüksek ateş

*Eklem ve kas ağrıları

*Boğaz ağrısı

*Kuru öksürük

*Bazen kusma ve ishal de görülür.

Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vücut hijyenik olmalı ve her zaman temiz olmalı. Bilhassa eller her zaman temiz olmalıdır. Doktorun vereceği ilaçları eksiksiz ve zamanında kullanılmalı. Bitkisel tedavi yöntemlerinde, Ihlamur çayı ve ada çayının bu hastalık üzerinde oldukça büyük etkisi gözükmektedir.

Korunmak için aşı gereklidir, faydalıdır ve yan etkisi yoktur. Bunun dışında gripli biri ile temas ettikten sonra ilk 48 saat içinde antiviral ilaçlar ile korumaya başlanabilir. İlaç kullanımı 5-7 gün sürmelidir.

Bunları Unutmayın!

  • Aşınızı yaptırın, merak etmeyin geç kalmadınız
  • İlaç kullanma kararını siz değil doktorunuz versin.
  • Hijyen ve el yıkama hastalıktan korunmada çok önemlidir.
  • Hastaysanız evde dinlenin, yatak istirahatı çok önemli.
  • Gribe yakalanmamak için evde kalmak, kalabalık yerlerden ve hastalardan uzak durmak, sık sık elleri su, sabun veya antiseptik sıvı ile yıkamak işe yarayacaktır.
  • Doğal beslenmek ve bol sıvı tüketmek çabuk iyileşmenin en kısa yoludur.
  • Gribin bulaşıcılığı, ilk şikayetler başladıktan 7 gün sonra ortadan kalkar. Bu zamanı evde geçirmek hem daha hızlıca iyileşmenizi sağlar, hem de başkalarına bulaştırma ihtimalini azaltır.