Lazer Epilasyon Ve Lazerle Leke Tedavisi

epilation-gentle-lase-3Lazer Epilasyon Ve Lazerle Leke Tedavisi

Lazer epilasyon istenmeyen tüylerden kurtulmak için yapılan tıbbi bir müdahaledir. Vücudumuzun hassas bölgelerindeki istenmeyen tüylerden kurtulmak için, cilde hiçbir zarar vermeyen, sadece kıl kökü tarafından emilip kıl kökünü kurutan lazer ışınının kullanıldığı bir yöntemdir. Bu sistem, milisaniyelik atışlarla cilde uygun lazer ışığını kıl kökünde yoğunlaştırır. Çevre dokuya zarar vermeden sadece kökün kendisini tahrip eder ve istenmeyen tüylerden kurtulmayı sağlar. Doğru vakalarda, doğru dozda kullanılan lazer son derece güvenli olup bugüne kadar birikici bir kötü etkisine rastlanmamıştır.

Genel olarak epilasyonda kullanılan üç tip lazer cihazı vardır. Diode Lazer, Alexandrite lazer ve Nd-YAG lazer. Nd-YAG lazer daha derin dokulara da etkili ve damar genişlemelerinde kullanılan bir lazer türüdür. Merkezimizde epilasyon konusunda en güvenilir Amerikan FDA onaylı Alexandrite lazer sistemi ve Diode lazer sistemi kullanılmaktadır. Bu cihazlar ABD’den, İngiltere’ye, Hollanda’dan Avustralya’ya kadar çeşitli gelişmiş ülkelerde de kullanılmaktadır.

Cihazlarımızın etkisi oldukça acısızdır. Kısa sürede büyük alanlarda çalışma yapılabilir. Ten ve tüy rengine bağlı olarak tedavi sonuçları hastadan hastaya değişebilir. Ancak tedavi başlangıcından itibaren tüyler daha yavaş ve ince çıkar. Cilt esmer veya bronzsa etkilenme riski vardır. Bu nedenle koyu renkli ciltlerde ve güneş banyosundan sonra yapılan uygulamalarda doz daha dikkatli ayarlanır. Oluşabilecek renk değişiklikleri kalıcı olmayıp birkaç ay içinde düzelmektedir. Erkeklere de lazer epilasyon yaygın olarak ve başarıyla uygulanmaktadır.

Lazer Epilasyon İşleminden Önce

Lazer epilasyon uygulaması yapılacak bölgedeki tüylere son 20 gün içerisinde cımbız, ağda, epilatör gibi kökten alma işlemleri yapılmamalıdır.

Fazla uzayan kıllar uygulamadan 3 gün öncesine kadar jilet ile kısaltılabilir.

Uygulamanın yapılacağı bölgenin cilt rengi solaryum ya da güneşlenme sonucunda bronzlaşmamalı ve gerçek ten rengine en yakın seviyede olmalıdır.

İşlemden 15 gün öncesine kadar kimyasal peeling gibi üst deriyi soyan işlemler yapılmamalıdır.

Lazer uygulama yapıldığı esnada cilt üzerinde makyaj bulunmamalıdır.

Lazer Epilasyon İşleminden Sonra

Lazer uygulamasının ardından 2 gün süreyle güneşe maruz kalınmamalı ve solaryuma girilmemelidir. Zorunlu güneş ışına maruz kalındığı takdirde, bölgeye yüksek koruma faktörlü (SPF 30) kremler sürülmelidir.

Bir hafta süreyle peeling, kese gibi cildi aşırı tahriş edebilecek uygulamalar yapılmamalıdır.

İşlem uygulanan bölgede cilt hassasiyetine göre değişmek üzere; 1 saat ila 1-2 gün arasında kızarıklık meydana gelmesi olağandır.

Cildi hassas kişilerde, uygulama sonrası hafif kabarıklık, ince kabuklanma ve sivilce oluşabilir. Bu tip durumlar tedavi gerektirmeden kendiliğinden geçecektir.

Lazer epilasyon işlemi yapılan kıl kökleri 3-10 gün içinde hafifçe uzar ve dökülmeye başlar, el ile kolayca kökünden sökülebilir.

Tıp Merkezimiz Lazer epilasyon bölümümüzde verilen hizmetler:

ALexandrite lazer, CANDELA GentleLASE PRO

Diode Lazer, PASSEN EXPOSURE