MEME KANSERİ FARKINDALIK AYI – EKİM

Son yollarda hızla artış gösteren meme kanserine farkındalık oluşturabilmek adına bir kaç yıl önce ekim ayı meme kanseri farkındalık ayı olarak ilan edildi.
Dünyada ve ülkemizde en çok karşılaşılan kanser türü olan meme kanseri; ülkemizde her 8 kadından birinde görülmeye başladı ve son 25 yılda 3 kat artış gösterdi.

Erken teşhis ile %100 oranında tedavi edilebilen bir hastalık olan meme kanseri; bu anlamda tanı ve zamanlama açısından hastalar için çok önemli.

Bu kapsamda yürütülen toplum tabanlı taramalar ile kadınların olası bir kanser gelişiminin erken evrede, henüz klinik bulgular ortaya çıkmadan tespit edilmesi ve meme kanserine bağlı ölüm hızının düşürülmesi sağlanıyor. Bu anşamda bir çok sağlık kuruluşu sağlık kontrollerini önemseyerek kişileri gerekli tahlililleri yaptırmları için teşvik ediyor.

Günümüzde rutin olarak; kadınlara 20 yaşından sonra her ay KKMM yapmaları öneriliyor. 40-69 yaş arası kadınlara, KKMM’nin yanı sıra yılda bir kez meme muayenesi için doktora gitmeleri, iki yılda bir de mamografi çektirmeleri tavsiye ediliyor.

Meme kanserinde her hastanın yapısı, genetik faktörleri, yaşı, yaşam biçimi hastalığa yakalanma ve tedavisinde önemli rol oynuyor.
Belirtilen önemlş faktörlerden birinin de emzirme olduğu belirtilirken kadınların doğum sonrasında 2 yıl bebeklerini emzirmelerinin meme kanseri riskini düşürdüğü ortaya konmuştur.