Panoramik Röntgen

panoramikPanoramik Röntgen

Diş ve ağız sağlığı için radyografi çok önemli bir yere sahiptir. Röntgenler, diş hekimlerinin dişlerdeki ve çenedeki sorunların teşhis edilmesinde yardımcı olur. Panoramik röntgen tüm dişlerin ve çene kemiğinin daha az ışın alarak birlikte görüntülendiği bir tomografik röntgen çeşididir. Dişlerin, kemik ve dişetlerinin klinikte muayene ile görünmeyen kısımlarını göstermeye yarar.

Dijital sistemin kullanılması görüntü kalitesini artırmakta ve kişinin aldığı radyasyon miktarını belirgin şekilde azaltmaktadır. Üst çene kemikleri, sinüsler, alt mandibular sinir ve çene eklemlerini aynı ekranda incelenir.

Panaromik röntgen, çene ve dişlerde gözle görülemeyen çürük, kist ve tümör gibi oluşumların teşhisinde gereklidir. Örneğin ağız içi muayene ile sadece büyük çürükler teşhis edilebilirken, röntgenle başlangıç çürükleri tespit edilebilir. Ya da ağızdaki absenin hangi dişten kaynaklandığı, dişlerdeki yapı bozuklukları, kök kırıkları, kist ya da tümörler röntgenle tespit edilebilir. Süt dişleri altındaki sürekli diş germlerinin varlığı ve konumları, 20 yaş dişlerinin kontrolü, diş köklerinin genel durumları ve destek kemikle ilişkileri, muayene esnasında gözden kaçan ara yüz çürükleri, implant yapılması düşünülen dişsiz bölgelerin kemik ölçümleri, anatomik oluşumların bu bölgelerle ilişkilerini panoramik filmler aracılığıyla basit bir şekilde gözlemlemek mümkündür.

Tedavi planlamasının daha hızlı ve eksiksiz biçimde yapılmasına yardımcı röntgen filmleridir. Çene ve dişlerle ilgili operasyonlardan önce hekimin görmesi gereken bir röntgendir. Çünkü bu röntgenler tedavi uygulanacak alanı geniş bir şekilde gösterir ve operasyonun başarısını arttırır. Ayrıca röntgenler Ortodontik tedavi ve implant yerleştirilmesinde diş hekimlerine yardımcı olurlar.

Tıp Merkezimiz Dijital Panoramik Röntgen bölümünün avantajları:

1.    Tüm dişlerin görüntüsü tek röntgen üzerinde görüldüğü tomografik bir röntgen çeşididir.
2.    Tüm dişlerin görüntüsünün alınmasıyla erken teşhis ve tedavi olanağı sağlar
3.    Hem zamandan hem de tedavi maliyetlerinden tasarruf sağlar.
4.    Dijital sitemin kullanılması görüntü kalitesini artırır
5.    Kişinin aldığı radyasyon miktarını belirgin şekilde azaltmaktadır.