Radyoloji

RadyolojiRadyoloji

Röntgen ışınlarından istifade ederek vücudun iç organlarındaki hastalıkların teşhisi ve röntgen, gamma gibi diğer iyonize radyasyon metotları ile bu hastalıkların tedavisi ile de uğraşan tıp ilminin bir dalıdır. Ultrasonografik olarak ölçümlemeler ve MRI cihazları da radyoloji bilimi çevresinde değerlendirilir. Klasik röntgende vücutta en fazla kemikteki kalsiyum, en az da hava, x ışınını absorbe eder (emer). Kan, kas ve yağ dokusu bu ikisinin arasında yer alır. İhtiva ettikleri kalsiyum miktarı fazla olan kemikler, filmde en ince ayrıntılarına kadar net olarak görünür. Mesela kemiklerdeki çatlaklar kolaylıkla röntgen filminde tespit edilirler. Akciğerlerdeki herhangi bir anormal hadise, lezyon (mesela bir apse), içindeki hava sebebiyle siyah-beyaz görüntü şeklinde kolaylıkla tespit edilirler. Barsak tıkanmalarında da gaz-mayi seviyesi, siyah-beyaz görüntü vererek, bağırsağın şiş ve tıkanık halkalarını ortaya çıkarır.

Ultrasonografide de kulağımızın duyamayacağı farklı ses dalgalarında yayılan dalgalar ile oluşturulan görüntüler kullanılır.

Tıp Merkezimiz radyoloji ünitesi modern dijital cihazları ve 4D ultrasonografisi ile hasta memnuniyetini hedefleyen hizmet anlayışı ile hizmetinizdedir.

Aynı zamanda hizmet alımı ile Kemik dansitometresi, bilgisayarlı tomografi, MRI, mamografi v.b. durumlar ile anlaşmalı görüntüleme merkezleriyle koordinasyonlu olarak hastalarımıza destek vermekteyiz.

Tıp Merkezimiz Radyoloji bölümümüzde verilen hizmetler:

  1. Direkt Röntgen
  2. Ultrasonografi
  3. 4D Renkli Doppler USG
  4. Dijital Panoramik röntgen