SAĞLIKLI GÜLÜŞLER İÇİN İMPLANT

Özel Başakşehir Tıp Merkezinde çok uzun yılardır implant tedavisi yapılmakta. Yüzlerce hastaya verilen bu işlemle çok geniş bir tecrübe ışığında tedaviler devam ettirilmektedir. Bu konuda Tıp Merkezi diş kliniğimizden konu ile ilgili aydınlatıcı bilgileri sizinle paylaşıyoruz.

Dental implant nedir?

Diş implantı titanyum materyalinden yapılan yapay diş kökleridir. Günümüzde kaybedilen dişlerin fonksiyon ve estetiğinin tekrar yeniden hastaya kazandırılmasında en çok tercih edilen tedavi seçeneği haline gelmiştir.
Genelde vida şeklinde olan dental implantların titanyum olması nedeniyle biyolojik olarak çene kemiğine olan uyumu çok yüksektir. Bu uyum kemik hücrelerinin titanyum yüzeyine bağlanmasıyla gerçekleşmektedir. Bu önemli biyolojik ilişki osteointegrasyon olarak adlandırılmaktadır.

İmplant her hastaya yapılabilir mi?

Hastalarımızın genel sağlık durumları öncelikle iyi değerlendirilmelidir. Sistemik hastalıklar nedeniyle kanama, enfeksiyon riski taşıyan, yeterli bakım yapamayacak, çene kemikleri tedaviye uygun olmayan hastalarımızın implant dışındaki protetik tedavilere yönlendirilmesi gerekmektedir.
Bunların dışında genel sağlık durumu iyi, kemik olarak yeterli olan ve kemik gelişimini tamamlamış her hastaya her yaşta implant tedavisi uygulanabilmektedir.

Diş tedavilerinde implant hangi durumlarda önerilir?

Dişsiz alt-üst çenelerde, azı dişlerin kaybına bağlı arka bölge dişsiz sonlanan hastalarda, tek diş kaybı durumunda, uzun dişsiz boşluklar gibi diş eksikliği olan her bölgede uygulanabilmektedir.

Diş çekiminden hemen sonra implant yaptırabilir miyim?

Diş çekiminin yapıldığı sırada hemen implant uygulamaları yapılabilmektedir, bu işlem immediate implant cerrahisi olarak adlandırılır. Başarılı olunması için çekilen diş bölgesindeki kemik ve enfeksiyon durumu dikkatlice değerlendirilip, karar verilmelidir. Hemen yerleştirilmeyecekse hasta çekimden 6-8 haftalık kemik iyileşmesi sonrasında implant yaptırabilir.
Çekim sonrası diş eksikliğinin kısa sürede giderilmesi hem mevcut kemiğin korunmasını hem de dişilerde oluşabilecek kaymaları önleyecektir. Özellikle üst çenede arka azı dişlerin köklerinin anatomik olarak sinüsle ilişki içerisinde olması çekim sonrası kemikte erimeyi hızlandırmakta, kemik ilavesi ihtiyacına yol açmaktadır.

İmplant tedavisi zor ve ağrılı bir tedavi midir?

Hayır değildir. Cerrahi işlem tamamen ağrısız bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Zorluk bakımından her hasta farklı bir anatomi ve metabolizmaya sahiptir. Her hastaya yapılacak implant tedavi ve planlaması farklı olabilmekte ve kemik yapı ve miktarları değişiklik gösterebilmektedir.
Tedavi öncesi hekim tarafından hastanın detaylı ve doğru bir şekilde bilgilendirilmesi, bu sürecin rahat geçirilmesini sağlayacaktır.

İmplant tedavisi İyileşme Süreci nasıldır?

Diş eti iyileşme süreci; 7-10 gün sonra varsa dikişlerin alınmasıyla son bulur. Fakat diş etine göre çok yavaş iyileşen kemik dokusu için bu fizyolojik süreç ortalama 3-6 aydır. Kemik ilavesi gibi ileri cerrahi işlemlerde bu süreç daha da uzayabilmektedir.

İmplant üstü protezlerin yapım aşaması nasıl oluyor?

İmplant destekli protezleri sabit ve hareketli olarak ikiye ayırabiliriz. Sabit protetik tedaviler; kron ve köprü şeklinde yapılarak hastanın kaybettiği doğal diş fonksiyonu tamamen geri kazandırmaktadır. Hareketli protetik tedavilerde ise hastanın takıp çıkarabileceği damakların implantlarla çok iyi tutuculuğa sahip olmaları sağlanabilmektedir.

İmplantların ömrü ne kadardır?

İmplant çevresinde sağlıklı kemik doku ve dişeti var oldukça implant devamlılığını korumaktadır. Doktorunuza yapacağınız düzenli kontroller ve implantların yapım aşaması tamamlandıktan sonra hastanın iyi bir ağız hijyeni ve bakımı implantın ömrünün uzamasını sağlayacaktır.

Dental İmplant Tedavisi Başakşehir Tıp Merkezimizde Yıllardır yapılıyor.
Merkezimiz diş hekimlerinden konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.