SAĞLIKLI SÜNNET

Sağlıklı Sünnet Nasıl Olur?
Önce çocuklar mutlaka doktor tarafından muayene edilerek ailede kanama bozukluğu varsa tespit edilmelidir. Erkek çocukların penisinin ucunda idrar çıkış deliğini kapatan ve penisi çevreleyen derinin incelenmesi gerekir. Sünnet derisinin pipi başına yapışık olması durumunda idrar yapmada zorluk ve idrar yolu enfeksiyonu sık görülüyor. İleri yaşlarda cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve penis kanseri riski de artıyor. Bu sebeplerden ötürü sünnet inançlarımız ve sosyal yönü dışında bilimsel olarak da önerilmektedir.

Sünnet için uygun yaş nedir?
Çocukların psikolojk gelişimine dikkat edilerek her yaşta sünnet çocuk için travma haline dönüştürmeden, korku yaşamasına izin vermeden yapılabilir. Gerekli hallerde ve medikal zorunluluk halinde genel anestezi ile sünnet yapılması gerçekleştirilebilir.

Yeni doğan sünneti nedir?
Doğum sonrası 1 hafta ile 1 ay içinde yapılan sünnetlere yeni doğan sünneti denir. Bu yaş grubunda kanlanmanın iyi olması nedeni ile yaranın daha çabuk iyileşmesi, çocuğun daha az stres yaşaması ve lokal anestezi ile yapılması yeni doğan sünnetinin avantajlarındandır.

Sünnet nerede ve kimler tarafından yapılmalıdır?
Sünnet ciddi bir cerrahi müdahaledir. Bu işleme bağlı ciddi komplikasyonlar olabileceğinden dolayı deneyimli doktorlar tarafından ve sağlık kuruluşları şartlarında yapılmalıdır. Basit görülen bu işleme bağlı ciddi kalıcı sakatlıklar oldukça sıktır.

Sünnet öncesi nelere dikkat edilmelidir?
Sünnet öncesinde çocuk mutlaka doktor tarafından muayene edilmelidir. Bazı ek hastalıklar (inmemiş testis, hipospadias gibi) bu esnada saptanabilir. Ailede herhangi bir kanama bozukluğu olup olmadığı sorgulanmalıdır. Kanamayı artıran ilaç kullanan çocuklarda bu ilaçlar işlemden bir hafta önce kesilmelidir.

Sünnet yöntemleri nelerdir?
Sünnet lokal veya genel anestezi ile yapılabilir. Genel anestezi uygulaması heki, aile ve tıbbi durumlar gözönüne buludurularak karar verilmelidir. Bazen sdasyon uygulaması da iyi bir seçenektir.

Sünnet sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
Sünnetten sonra ilk 24 saatte analjezik uygulanması ağrının azaltılması için gereklidir. Sünnet işleminden sonra pipinin çevresine sarılan bandaj ve sargıyı 24 saat sonra çıkarın. İyileşmeyi artırmak için kremler kullanın. Peniste ilk günlerde gözlemlenen şişlik ve ödem 2 hafta içerisinde geçer. Sünnet derisi yapışık olan çocuklarda iyileşme ise kabuk oluşumu ile olur. Hızlı iyileşme için ilk günden sonra çocuğunuza her gün ya da gün aşırı duş ve/veya ılık oturma banyoları yaptırıp, krem sürün. Sünnetten sonra ilk 7 gün çocuğunuzun aşırı aktiviteden kaçınmasına dikkat edin. Bezli bebeklerde ise sünnet sonrası büyük boy alt bezi kullanılması, duş yaptırılması ve krem uygulanması yeterli olacaktır.
Özel Başakşehir Tıp Merkezimizde yıllardır güvenle tıbbi sünnet yapılmaktadır.