Tansiyon Holteri

PD17Tansiyon Holteri

Hipertansiyon çağımızın en sık görülen hastalıklarından biridir. Normalde kan basıncının belirli bir alt ve üst sınırları vardır. Kan basıncının yükselmesi (hipertansiyon) veya çok düşük olması (hipotansiyon) tansiyon aletleriyle ölçülerek anlaşılabilir. Kişinin hastanede / muayenehanede yapılan ölçümlerden başka günlük yaşamda kendi ortamındaki ölçümlerin hatta uyku sırasındaki ölçümlerinin de bilinmesi gerekir. Daha özet bir anlatımla tansiyon hastalığının tanısı ancak ve en önce sistemik arteriyel tansiyonun ölçülerek monitorizasyonu ile konulabilir. Bu amaçla eskiden günlük düzenli tansiyon ölçümleri ile tanı ve tedavinin etkinliği yapılmaya çalışılıyorken artık dijital seri ölçümlere yerini bırakmıştır.

Holter kan basıncı tetkiki,  kan basıncının 24 saat kaydedilmesi işleminin adıdır. Tansiyon Holteri (veya ABPM; “ambulatory blood pressure monitoring”) olarak da anılır.

Holter kan basıncı kola sarılan kılıf (manşon) ve ölçülen değerleri hafızada tutan bir kontrol cihazı olmak üzere iki parçadan oluşur. Manşon tansiyon ölçen diğer tüm cihazlarda olduğu hastanın sağ veya sol koluna sarılır; cihaz ise elbise cebinde veya pantolon kemerinde asılı halde tutulabilir. Cihaz gereken miktar ve sıklıkta tansiyon ölçmeye programlanır. Bir gün boyunca cihaz belirlenen aralıklarla otomatik olarak manşonu şişirir, kan basıncın ölçer ve hafızasına kaydeder. Cihaz, hastanın uyku saatleri dahil 24 saat boyunca ölçüm yapabilir.

Holter kan basıncı cihazı takılı olan kişinin günlük yaşamına her zamanki gibi devam etmesi istenir. Cihaz ölçüm yaparken ölçümün yanlış olmaması için dikkat etmek gerekir. Bu nedenle manşon şişmeye başladığında, manşonun sarılı olduğu kolu ilgilendiren bir iş / hareket yapılıyorsa buna ara verilmesi ve kolun tam açık (dirsekten katlanmamış olarak) tutulması önerilir.
Holter kan basıncı cihazı takılı olan kimsenin elektrikli veya elektronik cihazlar kullanmasında, araç kullanmasında, cep telefonu kullanmasında herhangi bir sakınca yoktur. Sadece cihaz takılı olduğu süre boyunca duş almaması veya banyo yapmaması gerekir.

Yerinden çıkan veya gevşeyen manşonla sağlıklı ölçümler yapılamaz. Bu nedenle manşon aynı yere, kolu tam kavrayacak şekilde yeniden sarılmalıdır. Manşonun hortumu dirsek açıklığı yönünde olmalıdır. Böyle bir sorun yaşandı ve manşonun yerine yeniden sarılmasında tereddüt olduysa doktor mutlaka bilgilendirilmelidir. Ölçümler hatalı olabilir.

Tıp Merkezimizde Tansiyon Holterin kullanıldığı durumlar:

  1. Hipertansiyon tanısının kesinleştirilmesinde
  2. Beyaz önlük tansiyonu şüphesi varlığında
  3. Hipertansiyon tedavisi alanlarda tedavinin etkisini ve başarısını değerlendirmek için
  4. Gece / uyku saatlerinde yüksek tansiyon şüphesi olanlarda
  5. Tedaviye rağmen, hastanede veya muayenehanede ölçülen kan basıncının yüksek olması halinde .