JİNEKOLOJİK BEYAZLATMA

jinekolojik-laser1

Hanımlarda özel bölgelerde ve koltuk altında olan kararma ve renk koyulaşması artık modern yöntemlerle tedavi edilebilmektedir. Bu amaçla Erbium YAG lazer kullanılmak ta ve çok başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Özel Başakşehir Tıp Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde ailelerimizin sağlığını olumsuz etkileyen jinekolojik kozmetik problemler için en son teknoloji uygulama olan ErbiumYAG Laser ile tedavi programı yapılmaktadır.
Klinikte estetik Jinekolojik lazer uygulamaları Asclepion MCL31 Er:YAG (Erbium YAG) Laser (Asclepion Laser Technologies ) cihazı kullanılmaktadır.

Ayrıntılı bilgi için bakınız;
http://asclepion.com/
http://asclepion.com/asclepion_treatment/intravaginal-treatments/
https://www.youtube.com/watch?v=ISteXsMXFlM

Uygulamalar genel olarak bir kaç ana durum için yapılmaktadır.
• Beyazlatma, (bikini bölgesi ve/veya koltukaltı) vaginal, vulvar whitening, axiller whitening
Vaginal sıkılaştırma, vaginal tightening
• İdrar kaçırma; stres inkontinansı.
Menapoz dönemi; Vajinal kuruluk (atrofik vajinit)

jinelojik bölgenin kararmasının nedenleri nelerdir?
Dış genital alan da koyulaşmaktadır. Bu alana ‘vulva’ adı verilmektedir. Vulva zamanla yaşa ve hormonal değişimlere bağlı olarak esmerleşebilir. Buradaki esmerleşmedeki ana hormon östrojendir.
Kadınların pek çoğu gebelik sırasında artan östrojen hormonları nedeni ile genital bölgelerindeki renk koyulaşmalarından şikayet etmektedir. Gebelik sonrasında da bu bölge kararmaları kalıcı olmaktadır. Özellikle esmer tenlilerde bu durum daha belirgindir.

Gebelik haricinde doğum kontrol hapı kullanımları, polikistik over sendromu, bazı hormonal sorunlar, bazı cilt hastalıkları da dış genital alanda esmerleşme, ağda ve jilet kullanımı koyulaşma sebebidir. Ayrıca bazı kişilerde genetik yatkınlık da söz konusu olabilir.

Bazen de genital bölge epilasyonu amacıyla yapılan lazer uygulamaları sonrasında da genital bölgede renk artışı ortaya çıkabilmektedir. Genital alana verilen lazer ışığı cilt dokusundaki ‘melanin’ pigmentini aktive ederek bu bölgede esmerleşme yapabilir.

8Jinelojik bölgenin kararması ne tür sorunlar oluşturur?
Fiziksel olarak herhangi bir sorun ortaya çıkmaz. Yine de, dış genital bölgedeki (vulva) istenmeyen renk artışı ve koyuluk kişilerde bazı psikolojik sorunlara neden olabilir. Eşler arasındaki beğeni veya kendine güveni etkileyebilirler. Bazı kadınlar bu durumlarını, eski halleri ile veya çevresindekiler ile kıyaslayarak kendilerine problem haline getirebilirler. İşte bu tür durumlarda lazer ile yüz güldürücü sonuçlar almak mümkündür.

Erbium YAG Lazer ile beyazlatma işlemi nasıl yapılır?
İşlem öncesi lokal uyuşturucu etkili krem kullanılması ağrı hissini ortadan kaldıracaktır. Genel anestezi ihtiyacı bulunmamaktadır. İşlem sırasında verilen lazer ışığı sayesinde cildin dermis tabakasında yer alan ve esmerleşmeye neden olan melanin pigmentini üreten ‘melanosit’ hücreleri tahrip edilmekte, böylelikle genital ağartma, beyazlatma amaçlanmaktadır.

Erbium YAG Lazer ile beyazlatma işlemi ne kadar sürer?
Tedaviler ortalama olarak 15-20 dakika sürer. işlem için genelde üç seans uygulama yapılır. Seanslar hastanın durumuna göre bir yada bir buçuk ayda bir (4 yada 6 hafta arayla) uygulanır. İşlem bitiminden sonra yılda bir de idame tedavisi önerilmektedir. Bazı durumlarda farklı uygulamalar da hekimler tarafından yapılabilmektedir.

Erbium YAG Lazer ile beyazlatma sonrası nelere dikkat etmek gerek?
İşlem son derece ağrısızdır. Sonrasında hekimin önereceği kremlerin kullanılması yeterli olmaktadır. O bölgede birkaç gün süre ile şişme (ödem), kızarma ve daha sonrasında geçici kararma ortaya çıkabilir. Bazen hafif düzeyde su toplanması da olabilir. Daha sonrasında cilt kendiliğinden soyularak dökülecek ve alttan daha canlı, açık renkli, parlak bir cilt dokusu çıkacaktır. Yenilenen deri dokusu daha sağlıklı, dolgun ve parlak görünümde olacaktır. İşlemden hemen sonra kişi işinin başına dönebilir.

Erbium YAG Lazer zararlı mıdır?
Hayır. Lazer ışığının cilde etkisi 3-4 milimetreyi geçmez. O yüzden herhangi bir zararı yoktur. Kısırlık, adet düzensizliği veya cinsel istek üzerine herhangi bir zararı kesinlikle yoktur.

Erbium YAG Lazer ile beyazlatmanın herhangi bir riski var mıdır?
Tecrübeli hekimler tarafından uygulanıldığında herhangi bir riski yoktur.

Erbium YAG Lazer ile beyazlatma yapılırken aynı anda sıkılaştırma da yapılabilir mi? 
Evet. Hem genital alan beyazlatılması hem de dolgunluk için vajinal sıkılaştırma eş zamanlı olarak (aynı seansta) yapılabilir.

Cinsel hayata ne zaman başlanılabilir?
Doku iyileşmesi genelde ilk bir hafta içerisinde tamamlanmaktadır. Şişlik, ağrı veya su toplanması gibi bir durum yoksa bu dönemden sonra cinsel ilişki gerçekleşebilir.

Genital renk açıcı başka tedaviler var mıdır?
Bazı kremler, kimyasal peeling amaçlı asit içerikli solüsyonlar da kullanılmaktadır. Ancak hiç bir yöntem lazer kadar etkili ve yanetkisiz değildir.

Erbium YAG Lazer ile beyazlatma işlemi koltuk altı kararmalarında da etkili mi?
Evet aynı mekanizma ile cildi etkiliyor. Koltuk altı kötü görünümden de hanımlar kurtuluyor.