VAJİNAL SIKILAŞTIRMA (VAGINAL TIGHTENING)

jinekolojik-laser2

Vajina sıkılaştırma yani daraltma işlemi anestezi gerektirmeyen ağrısız, 25-30 dakika içinde yapılan, etkisi uzun süren vajinal kuruluk ve idrar kaçırma problemlerini olumlu şekilde etkileyen bir modern jinekolojik tedavi uygulamasıdır.

Özel Başakşehir Tıp Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde ailelerimizin sağlığını olumsuz etkileyen jinekolojik kozmetik problemler için en son teknoloji uygulama olan ErbiumYAG Laser ile tedavi programı yapılmaktadır.
Klinikte estetik Jinekolojik lazer uygulamaları ve cinsel tedaviler Asclepion MCL31 Er:YAG (Erbium YAG) Laser (Asclepion Laser Technologies ) cihazı kullanılmaktadır.

Erbium YAG Lazer Uygulamaları genel olarak bir kaç durum için yapılmaktadır.
Beyazlatma, (bikini bölgesi ve/veya koltukaltı) vaginal, vulvar whitening, axiller whitening
• Vaginal sıkılaştırma, vaginal tightening
• İdrar kaçırma; stres inkontinansı.
• Menapoz dönemi; Vajinal kuruluk (atrofik vajinit)

Ayrıntılı bilgi için bakınız;
http://asclepion.com/
http://asclepion.com/asclepion_treatment/intravaginal-treatments/
https://www.youtube.com/watch?v=ISteXsMXFlM

VAJİNAL SIKILAŞTIRMA (VAGİNAL TİGHTENİNG)
Vajina sıkılaştırma yani daraltma işlemi anestezi gerektirmeyen ağrısız, 25-30 dakika içinde yapılan, etkisi uzun süren vajinal kuruluk ve idrar kaçırma problemlerini olumlu şekilde etkileyen bir modern jinekolojik tedavi uygulamasıdır.

Jinekolojik bölgenin gevşemesinin nedenleri nelerdir?
Vajina içi bağ dokusu yaşa bağlı zayıflamaktadır. Bu nedenle ilerleyen yaş ile de vajina bollaşmakta, genişlemektedir. Bağ dokusunun zayıflığı; yapılan doğumlar, genetik yatkınlık , sık cinsel ilişkiler, kürtaj gibi jinekolojik müdahaleler nedeni ile oluşmaktadır.  Vajina dokusunda genişleme, bollaşma – gevşeme görülmektedir. Sigara içimi de bunu arttırır. Bazı kadınlarda doğum olmasa bile dokuların yapısına bağlı olarak gevşeme çok erken dönemde görülebilir. Bu durumun diğer adı da ‘vajinal relaksasyon sendromu’ dur.

Jinekolojik bölgenin gevşemesi ne tür sorunlar oluşturur?
Gevşeme, zaman zaman özellikle öksürürken ya da gülerken ani idrar kaçırma sorununun yanı sıra cinsel fonksiyonlarda bozulmaya ve her iki eşte de cinsel yaşamda tatminsizliğe neden olabilir.  Mekanik etkinin azalmasıyla hem kadın hem de erkek eşte cinsel haz bozulur. Genital bölgeye açılan idrar yolu nedeniyle de idrar kaçırma ve sık enfeksiyonlar oluşabilir.

2Erbium YAG Lazer ile vajina daraltma ne amaçla yapılır?
Genel olarak; vajinanın sıkılaşma, yenilenmesi ve gençleştirilmesi amaçları ile yapılır. Tıbbi ismi ile ‘Vajina rejuvenasyon’ yani vajina yenilenmesi olarak bilinmektedir. Menopoz döneminde gelişen vajinal kuruluk ve buna bağlı cinsel ilişkideki acının engellenmesi için de kullanılır. Daha tatminkar cinsel yaşam, orgazm olamama, hafif idrar kaçırma sorununda düzelme ve daha fazla vajinal kayganlık isteyen kadınlarda denenmelidir. Böylece cinsel uyum ve memnuniyet artmaktadır.

Erbium YAG Lazer vajina içinde nasıl bir etki oluşturur?
Lazer ışığı sayesinde vajina içindeki bağ dokusu fototermal etki ile aktive olmaktadır, kollajenin yeniden yapılanması ve vajinal mukoza ve endopelvik fasya adı verilen doku içinde yeni kollajen üretimi uyarılır. Termal etki ile kollajen ve elastikiyetten sorumlu olan elastin lifleri kasılır ve yeniden şekillenir. Yeni kollajen oluşumu da gerçekleşmekte ve bunun sonucunda farkedilebilir düzeyde vajinal kanal daha dar ve sıkı hale gelir. Ayrıca bu bölgedeki kan dolaşımı artmakta, doğal vajinal ıslanma artmaktadır.
Erbium YAG Lazer uygulama etkisi işlem bittikten sonra da kollajen yapımının artışı artarak devam eder. Yani uygulama yapıldıktan sonra belli bir süre ile sıkılaşma kendiliğinden daha da devam etmektedir.

Erbium YAG Lazer ile sıkılaştırma işlemi nasıl yapılır?
Lazer ile vajina sıkılaştırma işlemi diğer cerrahi müdahaleler gibi öncesinde ya da sonrasında özel hazırlık gerektiren bir uygulama değildir. Hastanın aç olması gerekmez. Adet dışı bir dönemde ve vajinal kanama olmayan zamanlarda uygulanır. Öncesinde yapılacak bir muayene ile bu karar kolayca verilebilir. Özellikle enfeksiyon gibi durumların olmadığı mutlaka görülmelidir.
İşlemden 20 dakika kadar önce ağrı azaltıcı krem uygulanması gerekir.
İşlem sırasında vajina içerisine normal muayene sırasında kullanılandan çok daha küçük ve ince bir spekulum yerleştirilir. Bu spekulum içinden geçen lazer ile işlem tamamlanır.

Erbium YAG Lazer ile sıkılaştırma işlemi ne kadar sürer?
Genelde 15-20 dakika kadar süren bir işlemdir ve hastaya ciddi herhangi bir rahatsızlık ya da ağrı/acı vermez.
Etkili bir sonuç için ilk uygulamadan sonra 4 ya da 6 hafta sonra olmak üzere iki seans daha yapılmaktadır. Son seanstan sonra yılda bir de idame işlem önerilmektedir.

Erbium YAG Lazer ile sıkılaştırma sonrası nelere dikkat etmek gerek?
Hasta uygulamadan hemen sonra ayağa kalkar ve normal gündelik hayatına geri döner.
Erbium YAG Lazer ile sıkılaştırma sonrası cinsel hayata ne zaman başlanılabilir?
Doku iyileşmesi genelde ilk bir hafta içerisinde tamamlanmaktadır. Herhangi bir şikayet yada sıkıntı gibi bir durum yoksa bu dönemden sonra cinsel ilişki gerçekleşebilir.

Erbium YAG Lazer ile başarı şansı nedir?
vajinal kanal basıncının işlem öncesi ve sonrası ölçüldüğü klinik çalışmalarda Vajinada daralma ve sıkılaşma ortaya konmuştur.
Ayrıca hasta memnuniyeti ile ilgili araştırmalarda cinsel tatmin düzeyleri ve yaşam kalitesinde anlamlı artış olduğu gösterilmiştir.
Hastaların %95’i uygulama sonrasında vajinal kanalda orta ya da yüksek düzeyde daralma olduğunu bildirmektedir. Yine hastaların %97’si tedaviden tatmin olduklarını bildirmektedir.
Normal doğum yapmış 33-56 yaş arası kadınlarda yapılan bir çalışmada işlemden sonra iki ay içinde vajina duvar gevşekliğinde istatistiksel olarak anlamlı oranda düzelme görüldüğü gösterilmiş hastaların %70’i ve eşlerinin %76.6’si cinsel yaşantılarının çok daha tatmin edici olduğunu bildirmiştir.
İşlem öncesi ve sonrasında biopsi yapılarak alınan doku örnekleri üzerinde yapılan histopatolojik incelemelerde elastikiyet artışı dokümente edilmiştir.

Terrified womanErbium YAG Lazer sıkılaştırma zararlı mıdır?
Güvenli, hızlı ve hasta dostu bir uygulamadır. Komplikasyon ve istenmeyen etki oranları diğer yöntemler ile kıyaslandığında yok denecek kadar azdır.

Erbium YAG Lazer ile sıkılaştırma herhangi bir riski var mıdır?
Hayır. Diğer cerrahi vajinal işlemler ile kıyaslandığında yok denebilir.

Erbium YAG Lazer ile sıkılaştırma yapılırken aynı anda vajinal kuruluk ve veya beyazlatma da yapılabilir mi?
Evet. Hem menopoza bağlı vajinal kuruluk tedavisi hem de dolgunluk için vajinal sıkılaştırma eş zamanlı olarak (aynı seansta) yapılabilir.  İşlemler esnasında cihazın lazer dalgaboyu hekimler tarafından ayarlanarak ihtiyaca göre doz kullanılmaktadır.

Erbium YAG Lazer başka ne gibi durumlarda kullanılabiliyor?
Ağrılı cinsel ilişkide, vajina flora bozukluğu olup sık, kokulu akıntı yaşayan kadınlarda, menopozdaki vajinal kurulukta, genital siğil tedavisinde ve hafif ve orta derecede mesane sarkmasında tedavilerde alternatif olarak kullanılabilmektedir.